Segregacja, sortowanie – to nie to samo co przetwarzanie!

Segregacja, sortowanie – to nie to samo co przetwarzanie! W 90% nadesłanych zapytań mylnie określane są procesy w gospodarce odpadami. Dlatego pokusiliśmy się o krótkie sprostowanie i przedstawienie różnicy między 3 pojęciami: segregacji, sortowania i przetwarzania odpadów:

SEGREGOWANIE odpadów to zbieranie odpadów do oznaczonych pojemników, worków, kontenerów z podziałem na rodzaj materiałów (surowców) z jakich zostały wykonane, w miejscu ich wytworzenia.

SORTOWANIE odpadów, to przygotowanie zebranych selektywnie odpadów bez zmiany ich składu i jakości, w tym ich belowanie czy paczkowanie. Jest to kontynuacja zbierania odpadów.

Natomiast gdyby w wyniku sortowania zbieranych odpadów miały powstawać nowe kody odpadów i w wyniku rozłożenia z użyciem śrubokręta, szlifierki, taśmy jednego rodzaju odpadu na dwa lub więcej rodzaje odpadów, to takie działanie jest już działaniem polegającym na wstępnym PRZETWARZANIEM odpadów. Dojdzie tu do wytworzenia z jednego kodu odpadu – dwóch lub więcej nowych kodów odpadów.
Działanie takie wymaga zezwolenia na przetwarzanie odpadów o jakim mowa w art. 41 ustawy o odpadach.

By |2020-03-26T14:12:08+01:0023 marca, 2020|Pojęcia|0 Comments